צלילי אביב

50 שנות תרבות המרכז לאומנויות 'יד חריף' מפעיל את פרויקט 'גן מוסיקאלי' בשלושה בתי ספר יסודיים במועצה בשיתוף תכנית 'קרב', הנהגות ההורים ועמותת 'יד חריף' * דדון: "פריחה מוסיקאלית במטה יהודה


המרכז לאומנויות 'יד חריף' מפעיל את פרויקט 'גן מוסיקאלי' בשלושה בתי ספר יסודיים במועצה בשיתוף תכנית 'קרב', הנהגות ההורים ועמותת 'יד חריף' * דדון: "פריחה מוסיקאלית במטה יהודה"

דדון: "בית הספר הוא המקום האידיאלי ליצור אפשרות, להעניק הזדמנות ולעודד סקרנות"

התלמידים לומדים בקבוצות נגינה לאחר שעברו מיונים והתאמה. כל קבוצה לומדת נגינה על כלי אחר: קלרינט, חליל צד, סקסופון חצוצרה, טרומבון, בריטון ותוף הסנר"

נא להכיר: פרויקט 'גן מוסיקאלי' במטה יהודה. המרכז לאומנויות 'יד חריף' מפעיל זו השנה השנייה תוכנית לימוד בכלי נשיפה והקשה בבתי הספר היסודיים 'מתתיהו', 'האלה' ו'הרטוב'. כלל תלמידי כיתות ד' מחולקים לקבוצות נגינה לאחר שעברו מיונים והתאמה כאשר כל קבוצה לומדת נגינה על כלי אחר: קלרינט, חליל צד, סקסופון חצוצרה, טרומבון, בריטון ותוף הסנר.

הפרויקט פועל בשיתוף תוכנית 'קרב', הנהגות ההורים ועמותת 'יד חריף'. הילדים לומדים נגינה פעמיים בשבוע כאשר כל ילד משכיר כלי נגינה במחיר סמלי למשך שנה על מנת לעודדו להתאמן בבית ולשפר את יכולותיו בכלי.

השיעורים כוללים לימוד שירים ומנגינות, לימוד קריאת תווים ומיומנויות יסוד בנגינה. במהלך השנה נפתחת תזמורת בית ספרית בה מתחברים התלמידים לנגינה משותפת והכרות ראשונית עם עולם התזמורת. ילדים המעוניינים להמשיך ולהתמקצע בנגינה עוברים ללימוד פרטני המחבר אותם גם לתזמורת האזורית של מטה יהודה. לאחר שנתיים של פרויקט ישנן כיום שתי תזמורת נשיפה (בוגרת וצעירה) ובהן מעל 50 נשפנים צעירים מכל רחבי מטה יהודה הנפגשים פעם בשבוע לנגינה משותפת.

"מטה יהודה חווה פריחה מוסיקאלית מחודשת בזכות היציאה של 'יד חריף' לקהילה", אומר ראש המועצה משה דדון. "בית הספר הוא המקום האידיאלי ליצור אפשרות, להעניק הזדמנות ולעודד סקרנות. כל ילד  זכאי להתנסות בחוויית נגינה משמעותית לפחות פעם בשנה. רוב הילדים המנגנים לא היו חווים את חווית הנגינה ללא הפרויקט המוסיקאלי האדיר הזה".

"מוסיקה היא שפה, שבה כל אחד יכול להביא עצמו לידי ביטוי", מוסיף מנהל 'יד חריף', טל בן אור. "להבדיל מדיבור במוסיקה ישנו עולם של צלילים המהווה דרך שונה לביטוי אישי. בנוסף, הנגינה בתזמורת מהווה קרקע חינוכית מעולה לערכים כמו שיתוף, כוח של קבוצה, מצוינות אישית, הקשבה ועשייה".

גם מנהלי בתי הספר מרוצים מפרויקט הנגינה ואומרים כי השפעתו ניכרת על חיי היום יום וההווי הבית ספרי. "אחרי שלוש שנים של חינוך מוסיקאלי בכיתות א' עד ג' לומדים כלל תלמידי כיתה ד' לנגן על כלי נגינה", מספרת חוה מגדל, מנהלת בית הספר 'הרטוב'. "יש לנו תזמורת צעירה המורכבת מ-35 ילדי כיתות ד' ותזמורת בוגרת שתפעל החל מהשנה הבאה בכיתות ה' עד ו'. אנחנו נותנים להם במה בטקסים, בחגים ובהפסקות פעילות וזה שם אותם במקום מאוד חשוב. זה נותן תחושה של מוסיקה באוויר".

"הפרויקט רץ אצלנו זו השנה השלישית ונוחל הצלחה ענקית", מוסיף יוסי שרבי, מנהל בית הספר 'מתתיהו'. "זה פתח אופציה בפני ילדים שלא החזיקו כלי נגינה ביד והחלו לחבר תווים משלהם. רואים את זה היטב בהפסקות כשהם מוציאים את הכלים ומנגנים ברחבי בית הספר. זו נהייתה גאוות יחידה עבור מי שמנגן וחלק מההווי והתרבות בבית הספר ובמושבים, באירועים ובטקסים".

"התלמידים רוכשים מהר מאוד את המיומנות על כלי הנגינה ואחרי חודשיים כבר עורכים מופע ראשון", אומרת שרה דמסקי, מנהלת בית הספר 'האלה'.

"הם מקבלים ביטוי בטקסים בית ספריים ובהפסקה מוסיקאלית שנערכת אחת לשבוע, כאשר בכל פעם קבוצה אחרת מנגנת. זו ההוכחה שכל ילד יכול לנגן. זו לא פונקציה של יכולת והבדלי הרמות נגזרים מההשקעה. מי שמתאמן באופן יומיומי בבית מצליח. המוסיקה משלבת בין חינוך לעבודה קשה לבין הבעה מוסיקאלית ותמורה רוחנית משמעותית".

על מרכזיותן של התזמורות בבתי הספר ובקהילה מעידים גם האירועים בהם משתתפות התזמורות. תזמורת 'הרטוב' לקחה חלק בארוע קהילתי שהתקיים ברמת רזיאל, תזמורת 'מתתיהו' ניגנה בחידון התנ"ך של מטה יהודה ותזמורת האלה תשתתף בטקס יום העצמאות של הישוב נחושה. את השיעורים והפעילות בתזמורות מוביל כוח אדם איכותי של מורים הפועל תוך הנחייה והדרכה במסגרת תוכנית 'קרב' ו'יד חריף' ומעניק לציבור התושבים הנאה רבה.

התזמורת פתוחה לכלל התלמידים וכל מי שמגיע לרמת הנגינה שנקבעה יכול להצטרף. בבתי הספר מדגישים, כי הנגינה תורמת למוטיבציה וכי הלמידה בקבוצות מאוד משמעותית, מפרה ומקדמת את התלמידים שסוחפים אחד את השני כלפי מעלה.

"התזמורות האזוריות מעניקות הזדמנות גדולה לתלמידי המועצה ליצור איכות ומצוינות ברמה ארצית ובינלאומית", מסכם משה דדון. "הקמת התזמורת האזורית של מטה יהודה וייצוג המועצה באירועים בארץ ובעולם מהווים את שיא העשייה בפרויקט הזה. זה מוכיח שכאשר ישנה מטרה משותפת וכל אחד תורם את חלקו  אפשר להעפיל לפסגה בכל תחומי החיים. החיבור המופלא של מנהלי בתי הספר יחד עם הנהגות ההורים, תוכנית 'קרב' עמותת 'יד חריף' ומרכז 'יד חריף', שמוביל את הפרויקט - עושה פלאים במטה יהודה".